Emisije stakleničkih plinova: opseg 1, opseg 2, opseg 3.
Mar 22
Kontekst
Emisije stakleničkih plinova trgovačkog društva razvrstane su u tri svrhe: opseg 1., opseg 2. i opseg 3., ovisno o tome odakle dolaze emisije. Ta je terminologija uvedena u Protokol o stakleničkim plinovima kojim se utvrđuju standardi za izračun emisija stakleničkih plinova diljem svijeta. Nadalje, standardi izvješćivanja o korporativnoj održivosti temelje se i na ovom Protokolu. Protokolom se preporučuje da sva poduzeća prijave emisije iz opsega 1. i opsega 2., čime se osigurava fleksibilnost emisija iz opsega 3. koje je, kao što ćemo vidjeti, teže utvrditi.
Opseg emisija 1
Nazivaju se i izravnim emisijama, to su one koje tvrtka generira tijekom obavljanja svojih poslovnih aktivnosti i dolaze iz izvora koji su u vlasništvu ili pod kontrolom tvrtke. Podijeljeni su u četiri kategorije:
Emisije iz stacionarnog izgaranja – nastaju uporabom uređaja koji sagorijevaju kruto, tekuće ili plinovito gorivo, općenito u svrhu proizvodnje električne energije i koji su pod kontrolom tvrtke (kotlovi ili generatori).
Mobilne emisije – nastaju upotrebom mobilnih izvora u vlasništvu ili pod upravljanjem tvrtke, koji stvaraju emisije pri prelasku s jedne lokacije na drugu (vozila koja se koriste za prijevoz zaposlenika ili distribucijskih kamiona).
Emisije procesa – oslobađaju se tijekom industrijskih procesa i proizvodnje (tvorničke pare, kemikalije).
Emisije bjegunaca – nastaju kao posljedica curenja koje je posljedica aktivnosti hlađenja, kako tijekom životnog vijeka opreme, tako i odlaganja na kraju njezina vijeka trajanja (zamrzivači ili klimatizirani zrak).
Opseg emisija 2
Te su emisije neizravne emisije iz proizvodnje energije koju kupuje tvrtka. Emisije iz opsega 2. nazivaju se i neizravnim emisijama jer se događaju u poslovnom procesu društva, ali izvori proizvodnje energije u vlasništvu su i pod kontrolom vanjskog subjekta. Na primjer, emisije iz uporabe električne energije iz mreže su emisije iz opsega 2 jer je energija kupljena od pružatelja komunalnih usluga, tako da nije u izravnom vlasništvu tvrtke (držanje upaljenih svjetala proizvodi emisije namjene 2).
Da bismo razlikovali emisije iz opsega 1. od emisija iz opsega 2., imamo sljedeći primjer: ako je u otjecanju mliječnih proizvoda istjecanje plina iz zamrzivača emisije iz opsega 1., tada je energija koja se koristi za pokretanje zamrzivača emisija iz svrhe 2.
Opseg emisija 3
Emisije iz opsega 3. sve su ostale neizravne emisije koje se događaju u vrijednosnom lancu trgovačkog društva i koje već nisu uključene u opseg 2. Te su emisije posljedica komercijalnih aktivnosti tvrtke, ali proizlaze iz izvora koje tvrtka ne posjeduje ili ne kontrolira.
Emisije iz opsega 3. su ili uzlazne emisije, odnosno nastaju tijekom proizvodnje robe ili usluga koje poduzeće kupuje ili koristi, ili emisije na kraju proizvodnog lanca, tj.
Oni čine najveći dio emisija poduzeća i podijeljeni su u 15 kategorija, pri čemu je prvih 8 uzlaznih emisija, a ostatak nizvodno:
- Kupljena roba i usluge: vađenje, proizvodnja i prijevoz robe i usluga koje kupuje tvrtka. Ta roba i usluge mogu biti povezane s proizvodnim procesom (materijalima) ili ne (namještaj)
- Kapitalna dobra: vađenje, proizvodnja i prijevoz kapitalnih dobara (zgrade, vozila, strojevi)
- Djelatnosti povezane s gorivom i energijom koje nisu uključene u svrhu 2.: vađenje, proizvodnja i prijevoz goriva i električne energije koje kupuje Društvo (čija je potrošnja uključena u svrhu 2.)
- Prijevoz i distribucija: prijevoz i distribucija robe i usluga u lancu vrijednosti (od dobavljača do trgovačkog društva ili između objekata poduzeća), u vozilima koja nisu u vlasništvu društva (inače bi bila uključena u svrhu 1.)
- Otpad: zbrinjavanje i obrada otpada nastalog u poslovanju poduzeća, u objektima koji nisu u vlasništvu ili pod kontrolom društva
- Poslovna putovanja: od prijevoza zaposlenika u poslovne svrhe (u vozilima koja nisu u vlasništvu ili kojima upravlja tvrtka)
- Putovanje zaposlenika na posao: prijevoz zaposlenika od kuće do posla (u vozilima koja nisu u vlasništvu ili kojima upravlja tvrtka)
- Iznajmljena imovina: iskorištavanje imovine koju je društvo iznajmilo
- Prijevoz i distribucija: iskorištavanje imovine koju društvo iznajmljuje drugim subjektima
- Prerada prodane robe: prerada intermedijarnih proizvoda od strane trećih strana koje društvo prodaje u konačnom obliku
- Korištenje prodane robe: korištenje konačnog dobra od strane potrošača
- Otpad: zbrinjavanje i obrada konačnih proizvoda koje prodaje tvrtka od strane potrošača
- Iznajmljena imovina: iskorištavanje imovine koju društvo iznajmljuje drugim subjektima
- Franšize: rad franšize od strane primatelja franšize (subjekt kojem je tvrtka odobrila franšizu)
- Ulaganja: emisije povezane s ulaganjima poduzeća ili bankarske institucije
Podržavamo održivi razvoj društva i budućnosti.
Akademija Održivosti je dio programa Sustainable Futures, pokrenutog od strane Social Innovation Solutions i osnivačkog partnera Coca-Cola Foundation.
Inicijator: Social Innovation Solutions
Organizator: Hrvatski ured za kreativnost i inovacije
Osnivački Partner: Coca-Cola Foundation
Akademija Održivosti je dio programa Sustainable Futures, pokrenutog od strane Social Innovation Solutions i osnivačkog partnera Coca-Cola Foundation.
Inicijator: Social Innovation Solutions
Organizator: Hrvatski ured za kreativnost i inovacije
Osnivački Partner: Coca-Cola Foundation
Kontakt
kontakt@akademijaodrzivosti.hr
Copyright © 2024 Akademija Održivosti