CSR ili ESG?

Mar 19
CSR (Corporate Social Responsibility) i ESG (Environmental, Social and Governance) dvije su strategije upravljanja koje tvrtke koriste za integraciju aspekata održivosti u svoj rad. Iako se oboje odnose na odgovornost u poslovanju, oni su različiti i često zbunjeni.

Corporate Social Responsibility

CSR je popularan koncept među tvrtkama koje su zabrinute zbog njihovog utjecaja na okoliš. Društveno odgovorno poslovanje posebno se odnosi na dobrovoljne mjere trgovačkog društva koje odluči djelovati izvan svojih zakonskih obveza i provoditi inicijative s pozitivnim učinkom.
Te inicijative društveno odgovornog poslovanja mogu uključivati filantropiju, dobrotvorne donacije, projekte razvoja zajednice, volonterizam zaposlenika, napore u području okoliša i još mnogo toga.

Međutim, društveno odgovorno poslovanje ne mijenja osnovnu djelatnost društva i dobrovoljni je sustav bez sredstava objektivne evaluacije. Uspjeh tih inicijativa mjere same tvrtke, koje mogu biti pristrane.

Posljednjih godina ljudi su počeli povezivati prakse društveno odgovornog poslovanja s greenwashing zbog nedostatka transparentnosti ovog modela. Interes poduzeća da posluju na način koji poboljšava društvo i okoliš sve je važniji za procjenu rizika u korporativnim ulaganjima. Ulagači pozivaju na novi pristup mjerenju društveno odgovornog poslovanja, a to je ESG.

Environmental, Social and Governance

ESG je način procjene kako tvrtke integriraju aspekte održivosti u svoje poslovanje, metodu koja koristi 3 parametra: ekološko, socijalno i korporativno upravljanje.

Čimbenik okoliša može uključivati: emisije ugljika poduzeća, gospodarenje otpadom, očuvanje resursa, potrošnju energije, politike zaštite okoliša.
Društveni čimbenik može uključivati: odnose sa zaposlenicima, raznolikost i uključenost na radnom mjestu, uključenost zajednice, sigurnost proizvoda, zadovoljstvo kupaca.
Faktor korporativnog upravljanja usredotočen je na upravljanje tvrtkom, konkurentno ponašanje, sastav odbora, način nadoknade direktora, transparentnost, unutarnje upravljanje rizicima.

Na europskoj razini jedna je od ambicija ekološke tranzicije preusmjeravanje tokova kapitala prema ulaganjima u održive djelatnosti. Kako bi se to postiglo, Europska unija uspostavila je pravila izvješćivanja koja se temelje na ESG-u i kojima se ulagatelje informira što je moguće potpunije i ne stvaraju dodatni troškovi za poduzeća. Stoga je ESG pristup integriran u europsko zakonodavstvo i sve će se više poduzeća morati uskladiti s tim standardima.

Foto izvor: The Sustainable Agency. (n.d.). ESG vs CSR. Preuzeto sa https://thesustainableagency.com/blog/esg-vs-csr/